Strona Główna Jan Paweł II Nauczania "Noście zawsze święty szkaplerz. Ja zawsze mam szkaplerz na sobie i odniosłem wiele dobra z tego nabożeństwa. Jest moją siłą". św. Jan Paweł II
"Noście zawsze święty szkaplerz. Ja zawsze mam szkaplerz na sobie i odniosłem wiele dobra z tego nabożeństwa. Jest moją siłą". św. Jan Paweł II PDF Drukuj Email

Święty Jan Paweł II we wspomnieniach zawartych w książce ,,Dar i tajemnica" wspomniał,  że wadowicki klasztor karmelitów odegrał ważną rolę w kształtowaniu jego pobożności maryjnej. Duchowe siły czerpał – jak pisał – przez więź z zakonem i przez noszenie szkaplerza.

Noszenie szkaplerza karmelitańskiego, jak mówił Jan Paweł II oznacza: „styl chrześcijańskiego, utkanego z modlitwy życia wewnętrznego". Szkaplerz wyraża nieustanną opiekę Dziewicy Maryi, ale również przypomina, że nabożeństwo do Matki Bożej powinno powodować styl chrześcijańskiego życia z pogłębioną modlitwą.

W nauczaniu Jana Pawła II znajdują się wypowiedzi doktrynalne zawierające teologię szkaplerza. Celebrując 16 lipca 1988 r. Mszę św. na szczycie Adamello w Alpach Papież potwierdził, że „dzień święta Matki Bożej Szkaplerznej był mu zawsze bardzo drogi”.

W przemówieniu przed modlitwą "Anioł Pański" w niedzielę 24 lipca 1988 r., kiedy w kontekście Roku Maryjnego pielgrzymował duchowo do słynnych sanktuariów maryjnych świata powiedział: "Szkaplerz jest przewodnikiem czułej i synowskiej pobożności maryjnej, poprzez który czciciele Maryi (...) wyrażają pragnienie kształtowania swojego życia w oparciu o Jej przykład jako Matki, Opiekunki, Siostry, Przeczystej Dziewicy, przyjmując z czystym sercem Słowo Boże i oddając się służbie braciom".

Papież nie zdjął brązowej szaty Maryi, wtedy gdy otrzymał czarną sutannę kapłańską, fioletowe szaty biskupie, czerwone kardynalskie i białe papieskie. W przemówieniu do młodzieży podczas wizytacji parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Mostacciano pod Rzymem 15 stycznia 1989 r. podkreślił, że szata szkaplerzna jest dla nas darem Matki Jezusa. „Współpracujcie – zachęcał Jan Paweł II - z tą dobrą Matką, Matką szkaplerza świętego, która dba bardzo o wasze szaty, a szczególnie o tę szatę, którą jest łaska uświęcająca w duszach Jej dzieci”.

Teologiczną i duchową wymowę szkaplerza Jan Paweł II przedstawił w orędziu wydanym z okazji 750-lecia daru Maryi. Przypomniał wówczas, że „przyjmujący szkaplerz zostają włączeni lub stowarzyszeni w mniej lub więcej ścisłym stopniu z Zakonem Karmelu, poświęconym służbie Matki Najświętszej (...), aby doświadczać słodkiej i macierzyńskiej obecności Maryi w codziennym trudzie, by wewnętrznie się przyoblekać w Jezusa Chrystusa i ukazywać Jego życie w samych sobie dla dobra Kościoła i całej ludzkości".

 

Przeczytaj także:

List Apostolski Jana Pawła II z okazji 750-lecia szkaplerza świętego (1251-2001)

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER