Strona Główna Centrum Patronujemy "Papamobilem ku świętości" - pojazdy Jana Pawła II
"Papamobilem ku świętości" - pojazdy Jana Pawła II PDF Drukuj Email

W ciągu 27 lat pontyfikatu Jan Paweł II odbył 104 podróże apostolskie, podczas których często i chętnie używał samochodów do przemieszczania się na krótszych trasach. Samochody służyły Papieżowi jako miejsce do pracy, bo zwyczajem przeniesionym z okresu, gdy był biskupem i kardynałem w Krakowie, czytał w nich i notował - podkreśla ks. prałat Jan Kabziński, Prezes Centrum "Nie lękajcie się!".

Wystawa dokumentalna zorganizowana przez Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie w oparciu o fotogramy z różnych czasów przedstawia pojazdy, których używał Ojciec Święty w trakcie swojego pontyfikatu. Po raz pierwszy wykorzystał pomalowany na biało pojazd w czasie swojej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku. Był to wzorowany na ciężarówce Star samochód, wyprodukowany w FSC w Starachowicach. Niektóre ze zdjęć prezentują czasy jeszcze sprzed pontyfikatu, inne przypominają, że Jan Paweł II na swych drogach korzystał nie tylko z samochodów. Podróżował m in. samolotem, śmigłowcem, pociągiem, autobusem, kolejką linową, gondolą  i rikszą.

Na wystawie wykorzystano zdjęcia autorstwa Adama Bujaka, Grzegorza Gałązki, Artura Mariego, Ryszarda Rzepeckiego, Sylwestra Adamczyka i in.

Wystawę można obejrzeć do 24 lipca 2011 r. w siedzibie Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Podczas wernisażu, 28 kwietnia 2011 r. o godz. 15:00 odbyła się prezentacja jednej z papieskich limuzyn należącej do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie. Czterodrzwiowa, kuloodporna Lancia Thema była używana przez Ojca Świętego w letniej rezydencji w Castel Gandolfo. Służyła także Papieżowi do wizytacji.

 

Foto: W 2008 r., z okazji III rocznicy śmierci Jana Pawła II, na Rynku Głównym w Krakowie zorganizowano wystawę w ramach której zostały zaprezentowane dwa papieskie auta: Lancia Thema i Papamelex.

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER