Strona Główna Centrum "Theotókos-wybrana na Matkę Zbawiciela, pod krzyżem stalą się Matką każdego człowieka".
"Theotókos-wybrana na Matkę Zbawiciela, pod krzyżem stalą się Matką każdego człowieka". PDF Drukuj Email
wtorek, 01 stycznia 2019 09:39

"Na początku nowego roku składamy Panu dziękczynienie za ten czas «nowy» - dar Jego miłosiernej miłości - który rozpoczyna się w imię Jezusa i Jego dziewiczej Matki Maryi. Dziś bowiem, w oktawę Bożego Narodzenia, obchodzimy uroczystość Bożego macierzyństwa Maryi Panny, i Ewangelia przypomina, że Dziecięciu urodzonemu w grocie betlejemskiej «nadano imię Jezus» (por. Łk l, 31), co znaczy «Bóg zbawia».

 

To słowa świętego Jana Pawła Wielkiego wypowiedziane 1 stycznia 2003 r. podczas rozważania przed modlitwą Anioł Pański. "Tak! Tylko od Pana świat może oczekiwać zbawienia. Tylko Chrystus zna do głębi serce człowieka; otwierając się na moc Jego łaski, każdy człowiek może w pełni zrealizować samego siebie" - kontynuował Ojciec Święty.

Boskie macierzyństwo jest pierwszym i najważniejszym przywilejem Maryi, z którego wynikają wszystkie inne przyczyny jej czci i szczególnej roli w Kościele. Święto Boskiego Macierzyństwa wprowadził do liturgii papież Pius XI w 1931 r., chcąc w ten sposób uczcić 1500. rocznicę Soboru Efeskiego (431 r.), na którym przyznano Maryi tytuł "Theotokos" (Bogarodzica). Jako datę święta papież wyznaczył dzień 11 października. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto to podniesiono do najwyższej rangi (jest to tzw. "święto nakazane" czyli związane z obowiązkiem uczestnictwa we Mszy św.) i przesunięto na 1 stycznia, czyli na ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia. Podkreśla to ścisły związek między prawdą o Bożym Narodzeniu i Boskim Macierzyństwie Maryi.

Rok wcześniej - 1 stycznia 2002 r. - Jan Paweł Wielki życzył zebranym na Placu św. Piotra, "pogody ducha i pokoju z okazji Światowego Dnia Pokoju, który obchodzimy rokrocznie, począwszy od 1968 r., kiedy to został ustanowiony przez mojego czcigodnego poprzednika, sługę Bożego Pawła VI. Aby budować cywilizację miłości, ludzkość potrzebuje pokoju" - podkreślał Ojciec Święty.

Przez prawie 27 lat swego pontyfikatu Jan Paweł Wielki pisał specjalne orędzia z okazji Światowego Dnia Pokoju. Zachęcamy do ich lektury:


Orędzia Ojca Świętego Jana Pawła Wielkiego na Światowy Dzień Pokoju

 

 

 

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER